У пошуках «величної простоти»: абстрактне мистецтво і дитяча творчість
DOI:
https://doi.org/10.31500/2309-8813.13.2018.152248Ключові слова:
абстрактне мистецтво, дитячий малюнок, модернізм, творчість В. Кандинського, творчість Пауля КлеєАнотація
Проаналізовано творчість майстрів модернізму — В. Кандинського і П. Клеє. Показано, що велике значення у їхніх творчих пошуках відігравали власні дитячі спогади і враження та дитячий малюнок. Сприйняття світу дитиною має якості синкретичності, коли особистісне і надособистісне (позачасове, архетипічне) поєднуються у єдину картину світу, якої прагнули митці рубіжного часу. Виявлено, що звернення до виразності дитячого малюнку художників-реформаторів йшло завдяки «психологічній напрузі» загостреного світосприйняття — особливому пожвавленню несвідомого, що прагне до Єдиного, і сильної орієнтації на Его.
Порівняння творів майстрів першої половини ХХ століття з роботами сучасних дітей різного віку виявило спільні риси художнього процесу творчої особистості професійного митця з універсальною творчістю дитини (позбавленої тиску культурного канону часу), що полягають у долученні до позачасових архетипів світобудови і буття. У типологічних таблицях показано зв’язок творів В. Кандинського і П. Клеє різного ступеня абстрагування з творами дітей різного віку.
Посилання
Daniel S. Ot vdohnoveniya k refleksii: Kandinskiy — teoretik iskusstva // Kandinskiy V. Tochka i liniya na ploskosti. SPb.: Azbuka, 2001. S. 5–18.
Dyuhting H. Vasiliy Kandinskiy (1866–1944). Revolyutsiya v zhivopisi. M.: TASCHEN / Art-Rodnik, 2002. 96 s.
Kandinskiy // Hudozhestvennaya galereya. Vyipusk #44. M.: OOO «De Agostin», 2008. 42 s.
Kandinskiy V. O duhovnom v iskusstve // Kandinskiy V. Tochka i liniya na ploskosti. SPb.: Azbuka, 2001. S. 23–140.
Kandinskiy V. O ponimanii iskusstva // Kandinskiy V. Tochka i liniya na ploskosti. SPb.: Azbuka, 2001. S. 442–447.
Kandinskiy V. Tekst hudozhnika. Stupeni // Kandinskiy V. Tochka i liniya na ploskosti. SPb.: Azbuka, 2001. S. 143–192.
Klee Paul. Pedagogicheskie eskizyi / Per. s nemetskogo N. Druzhkovoy pod. red. L. Monahovoy. M.: Izd. D. Aronov, 2005. 71 s.
Kompozitsiya VI. 1913. Kommentarii Kandinskogo URL: http://www.wassilykandinsky.ru/work-35.php (data dostupa 30.08.2018).
Noymann E. Tvorcheskiy chelovek i transformatsiya. URL: http://www.koob.pro/noymann (data dostupa 30.08.2018).
Parch S. Klee (1879–1940). URL: https://www.labirint.ru/books/55407 (data dostupa 30.08.2018).
Prokofeva E. Detskiy risunok. URL: http://www.7ya.ru/pub/article.aspx?id (data dostupa 30.08.2018)
Subota M. V. Istoriya razvitiya muzyikalnoy psihologii donauchnogo perioda // Molodoy uchenyiy. 2014. #3. S. 808–815. URL: https://moluch.ru/archive/62/9579 (data dostupa 28.08.2018).
Tarasenko O. A. Natsionalnyie istoki podsoznatelnogo v zhivopisi Kandinskogo // Kandinskiy. Zhizn i tvorchestvo URL: http://www.kandinsky-art.ru/library/mnogogranniy-mir-kandinskogo19.html#bookmark47 (data dostupa 30.08.2018).
Yung K. G., Noymann E. Psihoanaliz i iskusstvo. M.: Refl-buk, Vakler, 1998. 304 s.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Анна Носенко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роти (див. The Effect of Open Access.
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.